11:35

Jak urządzić małą łazienkę? Praktycznie rady na powiększenie przestrzeni.

Ten kto jest posiadaczem małej łazienki doskonale zdaje sobie sprawę, że nie lada wyczynem jest jej urządzenie. Moja łazienka jest idealnym tego przykładem - jej wymiary 130cm x 190 cm nie powalają. Dzisiaj pokażę Wam jak sprytnie powiększyć małą przestrzeń, oczywiście możliwości jest wiele, ale ja opisałam te, które sama zastosowałam. 

Na początek rada praktyczna, która bardzo może się przydać. Podczas planowania waszej łazienki posłużcie się kartonowymi pudłami - takimi zwykłymi, które sklepy wystawiają dla swoich klientów. Zróbcie z nich wszystkie te urządzenia, które chcecie zmieścić w łazience, w rozmiarach rzeczywistych. Następnie po prostu ustawcie je w łazience i sprawdźcie czy taki układ Wam pasuje, czy jest wystarczająco miejsca by przejść, czy szafka pod umywalką otwiera się jak należy. W małej łazience jest to naprawdę ważne - w końcu mamy ograniczoną powierzchnię. 


Wybierając płytki do naszej łazienki musimy się dobrze zastanowić. To jedna z najważniejszych kwestii gwarantujących powodzenie naszego przedsięwzięcia .Na ścianę wybierzmy jasny kolor, natomiast na podłogę ciemny - da to kontrast, który nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale takie połączenie wyda się bardziej eleganckie. Nie wybierajmy płytek z deseniami lub o intensywnych kolorach, zbyt duża ilość może przytłoczyć małe wnętrze. Lepiej natomiast sprawdzą się płytki jasne o niejednolitej fakturze - ja wybrałam płytki, które nie są jednolite i wyglądają momentami jak by były mokre. Decydując się na klasyczne rozwiązania nie mamy również problemu z późniejszym doborem koloru dodatków.

mała łazienka

W małej łazience sprawdzą się duże prostokątne płytki ułożone poziomo, które optycznie wydłużą nasze wnętrze. Dobrze kiedy różne elementy do siebie pasują - np. u nas struktura drewna występuje na podłodze, drzwiach, meblach i przyborach toaletowych. 


mała łazienka

W miarę możliwości pozostawmy jak najwięcej wolnej podłogi i pochowajmy wszelkie niepotrzebne gadżety z widoku. Nasza umywalka została powieszona kilka cm wyżej, by pod szafką zmieściły się koszyczki do przechowywania - trzymamy w nich różne przedmioty. Daje nam to nie tylko wolną przestrzeń, ale dzięki temu łatwiej jest nam utrzymać porządek. Koszyczki są widoczne dopiero po schyleniu, więc goście nawet ich nie zauważają. 


mała łazienka

Wybierając szafkę pod umywalkę wybierzmy tą, która ma szuflady. Zasięg szuflad jest taki sam jak drzwiczek, więc przestrzeni nie zaoszczędzimy. Szuflady są jednak nieporównywalnie wygodniejsze po wysunięciu mamy bowiem dostęp do wszystkich kosmetyków wewnątrz, natomiast w szafce z drzwiczkami żeby dostać się do kosmetyków z tyłu musimy wyjąć wszystko co znajduje się z przodu. 

mała łazienka

Nie od dziś wiadomo, że błyszczące powierzchnie odbijają światło dzięki czemu przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza. W naszej łazience zamontowaliśmy największe lustro jakie pasowało do przestrzeni nad umywalką. Jeśli mamy możliwość umieśćmy w łazience jak najwięcej odbijających światło przedmiotów, takich jak np. meble na wysoki połysk, czy większą ilość luster. 

mała łazienka

"Ręcznikowiec", który jak się okazało wcale nie jest taki zbędny. Oczywiście początkowo byłam zła, że nie będziemy mieć ogrzewania podłogowego i będziemy musieli zamontować go ograniczając przestrzeń. Jednak po za swoją podstawową funkcją ogrzewania, spełnia się jako suszarka na pranie i wieszak na ręczniki. Wiem jest tyle ładnych wieszaczków, ale żaden się u nas nie sprawdził ani ten montowany na drzwiach, ani na płytkach - więc najzwyczajniej w świecie zrezygnowaliśmy z nich. Pewna jestem, że kiedyś w swoim domu będę mieć zarówno ogrzewanie podłogowe jak i grzejnik typu ręcznikowiec.

mała łazienka


Nie rezygnujmy z okna w łazience. Nie tylko ze względu na wentylację, ale również dostęp światła słonecznego, dzięki któremu nie musimy świecić światła za każdym razem kiedy wchodzimy do łazienki - oszczędzamy tym samym na rachunkach za prąd. Parapet okna możemy również wykorzystać do przechowywania kosmetyków czy stworzenia dekoracji.

mała łazienka

Im więcej światła tym lepiej. Halogeny możemy ustawić na ściany tak by płytki rozpraszały ich światło. Zyskamy tym równo oświetloną powierzchnię, która wyda się większa. Pamiętajmy o dodatkowym źródle światła nad lustrem. 

mała łazienka

Zrezygnujmy z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz kabiny walk- in. Jest to kabina, a nawet sama szyba ze swobodnym przejściem umieszczona bezpośrednio na płytkach. Przestrzeń kąpielową można wykorzystać np.na przechowywanie wanienki dla niemowlaka, jest też na tyle duża, że w małej łazience pod prysznicem zmieszczą się dwie osoby. Warto wybrać szybę ze wzorem, gładka szyba jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.

mała łazienkaCo sądzicie o moich pomysłach? Jakie Wy macie sprytne sposoby na małą łazienkę? Jeśli macie dodatkowe pytania chętnie na nie odpowiem. 

Może następnym razem chcecie zobaczyć jak na niecałych 13m² zrobić kuchnie, salon i sypialnie?