04:26

Zadbaj o edukację finansową swojego dziecka z portalem Finansiaki

Okres wakacji jest czasem odpoczynku i relaksu. Każde dziecko zapomina o szkole i obowiązkach, by przypomnieć sobie o nich tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Tegoroczne wakacje wyglądały u nas jednak nieco inaczej. Spędziliśmy wspólnie czas na zabawie połączonej z edukacją finansową. Wszystko za sprawą portalu FINANSIAKI stworzonego przez Bank Zachodni WBK, który mieliśmy okazję testować. Jak każdy rodzic staram się tak wychowywać swoje dzieci, by umiały sobie w życiu radzić. Uważam, że edukacja finansowa naszych dzieci jest tak samo ważna jak nauka matematyki czy fizyki. Ważne jest dla mnie by dziecko znało wartość pieniądza i umiało oszczędzać, a nie wydawało pieniądze na wszystko co tylko zobaczy. Myślę, że rodzice znają ten problem doskonale - jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. 

Zacznijmy może od początku - portal Finansiaki został stworzony z myślą o edukacji finansowej dzieci i jest przygotowany zgodnie z podstawami programowymi dla szkół. Aby ułatwić wybór materiałów dostosowanych do wieku naszego dziecka podzielono je na trzy kategorie wiekowe: 3-6 lat, 7- 9 lat, 10- 13 lat.  

finansiaki

Dodatkowo na stronie znajdziemy zakładkę dla rodziców i nauczycieli z materiałami dotyczące wybranego zagadnienia, które pomogą nam np. poprowadzić lekcję. Przykładowo w zakładce dla nauczycieli znajdziemy materiały dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dowiemy się z nich np. jak być atrakcyjnym na rynku pracy czy jak oszczędzić na pierwszy samochód. 

finansiaki

Oprócz podziału na wiek, wszystkie materiały podzielono na trzy główne kategorie dotyczące:
  • Zarabiania 
  • Oszczędzania 
  • Wydawania


Wszystkie materiały zostały przedstawione w ciekawy dla dziecka sposób. Edukacja przebiega w formie zabawy i zajęć praktycznych. Jako przykłady podawane są np. jak zrobić budżet urodzinowy, listę zakupów czy domową pizzę (która kosztuje dużo mniej niż gotowa).  

Dzięki temu portalowi nasze dzieci dowiedzą się np. skąd się biorą pieniądze, czym jest bank i jak funkcjonuje, poznają sposoby oszczędzania oraz różne wartości produktów, a także dowiedzą się jak zdobyć swoją pierwszą pracę i zarobić na swoje marzenia.

Każdy dział kończy się Quizem sprawdzającym poziom wiedzy. Jeśli poprawnie odpowiemy na pytania, zaliczymy quiz i otrzymamy certyfikat. 

Portal jak dla mnie super. Mój syn często do niego wraca i z przyjemnością ogląda filmy, które są ciekawe i momentami zabawne. Widzę, że ma teraz sporo wiedzy na temat oszczędzania i wydawania. Jak go o coś pytam to przykłady podaje z portalu, więc są one łatwe do zapamiętania. Pod wpływem portalu założył sobie nawet skarbonkę i zbiera na konkretny cel, a także szuka możliwości by dodatkowo zarobić. Widzę jak idąc do sklepu zastanawia się co kupić i zdarza mu się zrezygnować z zakupu kiedy czegoś nie potrzebuje. Dla mnie to ważne, że ma takie podejście do finansów. 

Ja jedynie mam zastrzeżenia techniczne - jeden test zawierał błąd i był nie do rozwiązania. Cieszyłabym się jeszcze bardziej z portalu, gdyby materiałów edukacyjnych było więcej. 

Podsumowując: portal warto poznać, chociaż by po to aby wiedzieć jak rozmawiać z dziećmi o finansach. Jako rodzic Polecam!

I jeszcze na koniec gadżety, które otrzymaliśmy w ramach testowania portalu:

finansiaki


A Wy rozmawiacie z dziećmi o oszczędzaniu? Macie jakieś sprawdzone sposoby lub portale z których korzystacie?